Komşuluk İlişkileri
Komşuluk İlişkileri

Komşuluk hakkında birçok atasözü vardır. Bunlardan bazıları da ev alma komşu al, komşu komşunun külüne muhtaçtır. Çevrenize baktığınızda sizlere ailenizden sonra en yakın kişiler komşularınızdır. İnsanlar bir toplum içerisinde yaşar. Böylece komşuluk ilişkilerini doğurur.

Komşuluk; bize en yakın, en sık görüştüğümüz, en çok bir arada bulunduğumuz kişilerdir. Komşulukta, hasta olduğumuzda yardımımıza koşan, bir sevinci paylaştığımızda yanında olan, bir cenazemiz olduğumuzda yanında olan, herhangi bir şeye ihtiyacımız olduğunda bizimle paylaşan, birbirlerinin çocuklarına sahip çıkmak, herhangi bir derdinde teselli etmek, komşuluk… Anlaşılan o ki komşularımızla ilişkileri iyi tutmalı, barışık olmalı ve riayet etmeliyiz.

Günümüze baktığımızda komşuluk ilişkilerinin zayıfladığını hatta yok olduğunu görüyoruz. Tek katlı binaların yerini apartmanlar aldı. Şimdi apartmanda oturan insanlar birbirini tanımıyor ve selamlaşmıyor.

Apartmanlarda balkonlar insanların bir numaralı kavga nedenidir. Çamaşır suları, halı tozları ve çeşitli nedenlerden dolayı insanları rahatsız ediyor. Apartmanlar insanların birbirlerine karşı yardımlaşmayı uzaklaştırdı. Apartmanlar yokken eskiden insanlar pencereden birbirine bakar, selam verir, muhabbet ederdi. Apartmanlarda insanlara yalnızlığı getirdi.  

Artık insanlar birbirine gitmez oldu. Misafirperverlik te ortadan kalkmış diyebilirim. Güzel komşular ortadan kalkmış. Apartmanlarda da yaşasak; insanların birbirleriyle selamlaşsa, misafirperverlik olsa eski zamanlarda ki komşuluk ilişkileri tekrar kaldığı yerden devam edecektir.

Şimdi artık herkes sevincini, üzüntüsünü, derdini, cenazesini, hastalığını, düğününü sosyal medya aracılığıyla paylaşıyor.

Şuanda bağımsız hayatlar ve birbirini tanımayan insanlar nasıl komşuluk ilişkisi kurabilir. İnsanların birbirine işi düşmedikçe selam vermez, ilişki kurmaz ve misafirperverlik olmuyor. Saygı ve sevgi duymuyor ve umursamıyoruz.

Şimdi ki komşuluk; insanların birbirine işi düşünce ilişki kurar. Trafikte giderken küfürler, kornalar havada uçuşuyor. Bizlerden büyük olan kişilere saygısızca söz ve hareketler gırla gidiyor. En ufak bir olayda sabretmek yok hemen şikâyet etmek öncelik taşıyor.

Komşuluk ile ilgili bir ayet;

Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez. 

Halil İbrahim ÇAL - Köşe Yazısı

Eklenme Tarihi: 10.07.2017Sayfa Kategorisi: Köşe Yazıları
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum