Ne Olacak Bu Eğitimin Ve Öğrencilerin Hali
Ne Olacak Bu Eğitimin Ve Öğrencilerin Hali

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 15 Eylül Cuma günü televizyon kanalında yaptığı açıklamada TEOG sınavı kalkacak demesinin ardından, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz çalışmalara başladı ve 19 Eylül Salı günü yaptığı açıklamada TEOG artık yok, dedi.

TEOG sınav sistemi artık yok. Peki, yerine nasıl bir sistem gelecek? Türkiye’de yıllardır ortaokul ve lise de sınavlar oluyor. Yıllardan beri değiştirilen sınav sistemlerinde ne değişti? Değişen bir şey yok. Değişen sınav sistemleri ile birlikte bir sürü sorun oldu.  Şimdi TEOG sınav sistemi kaldırılıyor. Üniversite sınavları için de çalışmaların olduğu söyleniyor.

Türkiye’de uygulanan sınav sistemlerinde öğrenciler kendilerini geliştirmek yerine, test çözmeye devam etti. Çıkan sonuç; ezberci eğitim, iş bulmak için diploma alan öğrenciler ortaya çıktı.

Gelişmiş ülkeler her zaman eğitim sistemini geliştirdi. Geriye değil, her zaman ileriyi düşündüler. Öğrenciler için ezberci eğitim değil, kendini geliştiren kişiler yetiştirmeyi tercih ettiler. Öğrencilere; temel beceri, oyun tasarımı, yapay zekâ, STEM, kodlama eğitimi, girişimcilik, sözlü ve yazılı iletişim kavramlarını eğitimde uyguladılar. Bazı gelişmiş ülkelerde; öğrencinin ilköğretim, ortaokul, lise dönemindeki becerilerine göre mesleklerini seçmeyi istediler. Türkiye’de, her yıl sınav sistemi değişiyor. Nasıl bir sistem gelsin diye polemik haline geldi.

Gelişmiş ülkelerde; düşük maliyetler, kısa okul saatleri  ile yüksek akademik başarıyı; bireyselliğe, bağımsızlığa önem veren, öğrencilerine kendi eğitim programını kendi düzenleme sorumluğunu yükleyen eğitim anlayışıyla bol boş zamanı, eğlenerek öğrenme sistemi uygulanıyor. 

Yeni Sistem Nasıl Olacak?

TEOG sisteminin yerine ne geleceği henüz belli değil ama gazeteler yeni sistem hakkında birçok yazılar yazdı.

Yeni sistem; performans sınavları ve öğretmenlerin ortak kararlarıyla olacak. Performans belirleme sınavı 5. ve 12. Sınıflar arasında olacak. %5’lik bir kaymak bölüm seçilecek ve sınava hazırlanacaklar. %95’lik bölüm ise imam hatip ve meslek liselerine gönderilecek.

%5’lik sistem; öğrencilerin akademik, sosyal, sportif ve sanatsal becerilerini yakından takip edilerek öğretmenler tarafından belirlenecek.

Son olarak; eski tarihi hatırlamakta fayda var. Tarih tekerrürden ibarettir. Eskiden yaşanmış bu olayı tekrar yaşamak istemeyiz.

Türkiye’de yeni sınav sistemi tartışılırken insanların aklına kötü düşünceler ve burnuna da pis kokular geliyor. Gazeteci araştırmacı yazar Uğur Mumcu’nun Köy Enstitüleri Panelindeki yaptığı konuşmaları hatırlayalım.

Köy Enstitüleri Panelinde yaptığı konuşmada Uğur Mumcu ne demişti?

Çocuklar kapılan köy enstitüleri yerine imam hatip okullarına gidiyor. 1983 yılı rakamlarına göre; diyanet işleri başkanlığında 46 bin personel var. 23 bin personel ilkokul mezunu. İlahiyat fakülteleri ve İslam enstitüleri ve imam hatip okulları ne işe yarıyor?

Bunlar imam hatip olmuyorlar. Hukuk fakültelerine gidip yargıç-savcı oluyorlar. Siyasal bilgiler fakültesine gidip kaymakam oluyorlar. Yapılan araştırmaya göre kaymakam yetiştiren bölümün öğrencilerinin %41’nin ilahiyat kökenli olduğunu söylüyor. Hukuk fakültesinde okuyup daha önce imam hatip mezunu olanlara burs veriliyor. Burs verilen öğrencileri de sınavsız yargıç ve savcı oluyorlar. 2000 yılına baktığımızda vali ilahiyat fakültesi mezunu, emniyet müdürü İslam enstitüsü mezunu, kaymakam imam hatip mezunu olacak.

2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılında pilot uygulama adında sistem dâhilinde; Milli Eğitim Bakanı 620 okulda, 5.sınıfların beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar dersleri kaldırıldı ve yerine İngilizce dersi konuldu.  Yeni sistemde akademik, sosyal, sportif ve sanatsal becerileri takip edilecekse kaldırılan dersler ne olacak?

Türkiye Eğitim sisteminde neden Avrupa ve AB sistemine göre hazırlıklar yapar kimse anlamıyor. Türk Eğitim Sistemi olmalı. Türkiye’de 2017 2018 Eğitim ve Öğretim yılı başladı ama biz sınavlar kaldırılsın, yerine hangi sistem gelsin diye tartışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı acaba çocukların sürekli test çözdüğü, ailelerin ise kurs ve kitap parası yetiştirmek için nasıl çabaladığını biliyor mu?

ÜNİVERSİTE SINAVINDA YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Başbakan Binali Yıldırım 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışında bir konuşma yaptı. Yıldırım konuşmasında,

“Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Bir müddet daha tek bir sınav olacak. Ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarı ile birleştirilecek. Öğrencilerimizin 12 yıllık birikimini 1-2 saatlik heyecana sığdırarak onların geleceğini belirleyemeyiz, karartamayız. Velilerimiz, öğrencilerimiz rahat olsunlar. Bizim isteğimiz onların kabiliyetinin uygun olduğu, kendilerini en fazla geliştirecekler alan neyse o alana gitmeleri” şeklinde ifadelere yer verdi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yapılan düzenlemelere ilişkin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni"nde önemli açıklamalarda bulundu. Yeni sistemde YGS ve LYS’nin birleştirilmesi planlanıyor. Sınav tek bir günde bitirilecek.

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ'IN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI!

“Şu andaki sisteme göre, ilki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız.”

Üniversite sınavları milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Ailelerimiz ve öğrencilerimiz asla tedirgin olmasın endişeye kapılmasınlar. Sorular aynı eskisi gibi MEB müfredatından sorulacak. Öğrencilerimiz çalışma yöntemlerini değiştirmesinler sıkı sıkı derslerine sarılsınlar. Daha yalın, sade ve sistemli yönetilir hale getirmeyi hedefliyoruz."

Aman tarih tekerrür etmesin. Öğrenciler istedikleri gibi, ezberci eğitim olmadan, torpil olmadan sağlıklı bir şekilde eğitimlerini alsınlar. Sınav sistemi ne olacak belli değil ama öğrenciler geleceğini nasıl belirleyecek?

Halil İbrahim ÇAL - Köşe Yazısı

Eklenme Tarihi: 25.10.2017Sayfa Kategorisi: Köşe Yazıları
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum