Çanakkale Şehidi Unutulmadı
Çanakkale Şehidi Unutulmadı

Biga Gümüşçay Dimetoka Şehitliğinde 102 yıl sonra mezar taşı kondu.

Gümüşçay (Dimetoka) Şehitliğinde; 1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları sırasında yaralanarak deniz yolu ile önce Karabiga’ya, yaralılara gerekli tedaviler verecek yeterli hastane olmadığı için buradan da, büyük hanay evlerin hastane binası olarak kullanıldığı, Gümüşçay (Dimetoka) 3. Menzil Hastanesi’ne getirilen ve tedavileri yapılırken şehit olan askerlerimiz yatmaktadır.

Bu şehit olan askerlerimiz Gümüşçay (Dimetoka) mezarlığına defnedilmişlerdir. Mezarlık yolunun Şehitler Caddesi, Beldede 4 tane mezarlık bulunmasına rağmen şehitlerimizin yattığı mezarlığa da Şehitler Mezarlığı denilmiştir. 

Tüm bunlara rağmen 2011 yılına kadar Gümüşçay (Dimetoka) Şehitliğinde yatan Çanakkale Şehitlerimizle kimse ilgilenmemiştir. 96 yıldır unutulan ve künyeleri öğretmen Engin GÜRSU tarafından belirlenerek, ilk taş MEHMET OĞLU AHMET, ADANA-KARAİSALI konularak Şehitliğin oluşturulmasına başlanılmıştı. Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan PASTIRMACI da BİR TAŞ DA SEN KOY kampanyası başlatarak, o gün künyeleri belirlenen 59 şehidimiz için çeşitli kurum ve kuruluşlardan yardım görerek, GÜMÜŞÇAY ŞEHİTLİĞİ oluşturulmuştu. Daha sonra künyeleri belirlenen ve taşları konan 3 şehidimizden sonra son olarak SEYF ALİ OĞLU ABDULLAH, KOÇHİSAR-NİĞDE şehidimizin taşının yapımını, S.S. 14 Nolu Biga Birlik Küçük Otobüsçüler ve Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Koop. Başkanı Mehmet SERT ve Yönetim Kurulu üstlenmiş, yapılan mezar taşı Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan PASTIRMACI, Tarihçi Ömer ASLAN ile Araştırmacı Engin GÜRSU ve eşi Nazmiye GÜRSU beraberliğinde,  24.10.2017 tarihinde, Gümüşçay (Dimetoka) Şehitliğine konmuştur.  

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eklenme Tarihi: 25.10.2017Sayfa Kategorisi: Özel Haberler
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum