Pomak Dernekleri Federasyonu 2 Olağan Genel Kurulu Yapıldı
Pomak Dernekleri Federasyonu 2 Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Pomak Dernekleri Federasyonu'nun ikinci olağan genel kurulu Çanakkale’de yapıldı. 12 Kasım Pazar günü saat 12.00 da Çanakkale Kordon Boyu Belediye Kültür salonunda gerçekleştirilen PODEF-Pomak Dernekleri Federasyonu 2.Olağan Genel Kuruluna katılım oldukça yüksekti. Türkiye de Pomak Dernekleri olarak oluşturulan Biga, Çanakkale, Gönen, Bursa, İnegöl, İzmir, İlyasağa, İstanbul, Eskişehir den gelen Dernek Delegasyonu üyeler ile misafirler salonu doldurdu.

Genel Kurulda tek liste ile Bayram ERAT Başkanlığında Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Onur Kurulu oy çokluğu ile ibra edildi.

Bayram ERAT yaptığı konuşmada “Bizler de tüm diğer halklar gibi bu ülkenin kurucu unsuruyuz. Bayrağımız, devletimiz birdir. Ama bu ülke içinde bizler de kültürümüzü, tarihimizi, dilimizi yaşatmak istiyoruz” dedi.

Konuşmanın devamında “Pomak dilinin, kültürünün yaşatılması gerektiğini getirdi. Pomak yemeklerinin, Şarkılarının gün yüzüne çıkması gerektiğini söyleyen Erat, özellikle Çanakkale’de çok Pomak olduğunu belirterek, “Türkiye’de 25 ilde, 100 civarında ilçede, 250 köyde, 2 buçuk milyona yakın Pomak yaşıyor. Yüzde 100 Pomak diyebileceğimiz 700 ila 800 bin civarında değişiyor. Toplamda ise 2,5 milyonu buluyoruz. Bizim amacımız Pomak dilini, kültürünü, tarihini yaşatmak. Şuan kimlikler, kültürler yok olma aşamasında, bizim Pomak dilimiz ve kültürümüz de yok oluyor. Bizler bu zenginlikleri yaşatmak için uğraşıyoruz. Bizim üç uğraş konumuz var dil, kültür, tarih. Başka siyaset, iş, ekonomi, ticaret gibi bir derdimiz yok. Biz kültür derneğiyiz, kültür federasyonuyuz. Şuanda Türkiye’de 15 tane Pomak derneğimiz var, 11 tanesi Federasyona üye. İlk genel kurulumuzu 2014 yılında Bursa’da yapmıştık. Bu ikinci genel kurulumuz. Dernek yasasına göre 3 yılda bir yapılması gerekiyor. Bugün de birçok derneğimiz burada örneğin; Eskişehir, Biga, İstanbul, İnegöl, Bursa, Kocaeli, Gönen, Çanakkale gibi birçok ilimizden derneklerimiz mevcut. Her derneğin 10’ar delegasyonu var. Bugün güzel bir toplantı olacağını umuyorum, birçok konuğumuzda var, tarihe not düşeceğiz. Bulgaristan’dan da misafirlerimiz var. En az 15 ilimizden konuklarımız var. Bugün Pomaklar Çanakkale’de buluşuyor. Geçen gün Pomak derneğimizi Çanakkale’de kurduk Çan’da, Biga’da derneklerimiz var. Çanakkale, Pomak’ın en yoğun olduğu illerden bir tanesi. Biga’da 22, Gelibolu’da 5, Çan’da 2, Yenice’de 3 Pomak köylerimiz var, ayrıca Ezine’de de Pomak köylerimiz mevcut. Toplam 40 köy ve ilçe merkezleri var. Çanakkale’de toplam 50 binin üzerinde Pomak nüfusu var. Bizim isteğimiz şarkılarımız, kültürümüz, yemeklerimiz değişik tatlarda bunu yaşatmak bizim amacımız. Biz zaten bu ülkenin kurucu halkıyız, hep beraber kuruduk bu ülkeyi. Biz göçmen değiliz, 130-140 yıl önce geldik biz buralara, diğer tüm halklarla beraber. Bizim bayrağımız Türk bayrağı biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Biz bunları yaparken başkaları başka taraflara çekmeye çalışıyor. Biz tarihimizle, kültürümüzle bu ülkenin bir parçasıyız. Burada seçim yapacağız, bizim seçimlerimiz çok demokratik bir şekilde sonuçlanır. Biz zaten diğer bütün etnik kimliklerle de iç içeyiz onlarla da konuşuyorum, dertlerimizi paylaşıyoruz. Sonuçta diğer halklarla dertlerimiz aynı” dedi”.

Yönetim Kurulu Listesi

1-Bayram ERAT

2-İrfan ÇINAR

3-Hasan RUPÇUZ

4-Kemal KAYA

5-Fehmi DUBAN

6-Mehmet YAMAN

7-M.Cahit ANIL

8-Mustafa GÜLER

9-Ercan CONKBANKIR

10-Sezer Ayhan UMUT

11-Emel TURAL

DENETLEME KURULU

1-Mehmet KURAK

2-Gürbüz ÖNGÖREN

3-Erol HANOĞLU

4-Fahri TEKİN

5-Ali PALA

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eklenme Tarihi: 14.11.2017Sayfa Kategorisi: Güncel
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum