2018 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri
2018 Yılı Asgari Ücret Görüşmeleri

2018 yılı asgari ücret belirlenecek. Aralık ayı içinde işçi, işveren ve hükümet arasında yapılacak olan görüşme sonrası asgari ücretin net fiyatı Asgari Ücret Tespit komisyonunun kararı sonrası açıklanacak.

Asgari ücret konusu hakkında mecliste bir takım görüşmeler yapılıyor. Her yıl olduğu gibi siyasi partiler ve sendikalar açıkladıkları verilere göre asgari ücretin kaç lira olacağı hakkında önerileri oluyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) asgari ücretin vergi dışı kalması için plan bütçe komisyonuna önerge vermiş ancak Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekilleri tarafından ret edildiği söyleniyor.   Asgari ücret esaslarına göre çalışanların açlık ve yoksulluk sınırı altında ücret aldığı” vurgulanıyor ve bu nedenle asgari ücretlilerden gelir vergisi alınmaması öngörülüyordu.

Asgari ücret belirlenirken bir takım değerler göz önüne alınması gerekiyor. Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı önemlidir. Yazımın sonunda 2017 yılı aylık veriler yer alıyor.

Her yıl olduğu gibi asgari ücret hakkında eleştiriler yapılıyor. Kabine üyeleri asgari ücret açlık ve yoksulluk sınırının altında kalıyor. Ekonomik gerçekler ve kaynak yetersizliği göz önüne alınması gerekiyor.

Asgari ücretin yüksek olması gerekiyor ancak, refahın yüksek olması gerekir ancak hayatın gerçekleri var. Türkiye’nin gelirleri ve gerçekleri var. Türkiye’nin ekonomik verileri var. Bu durumda asgari ücret 4 kişilik bir ailenin geçim ücreti değildir.

Ekonomi haberlerinde ‘’dolar’’dan başka açıklanan bir veri göremiyoruz. Sabah akşam dolar haberleri var. İşverenlere yönelik teşvikler, vergi muafiyetleri, vergi afları gibi bilgiler muhakkak açıklanıyordur ama göremiyoruz.

Asgari ücret tartışmalarına bakıldığında; asgari ücretle çalışan bir işçi hakkını alması gerekiyor ancak işçinin refah ve gelir durumunu da göz önüne alırsak o zaman alacağı ücretin değerlendirmesi gerekir.

Asgari ücret hakkında ekonomik veriler ve bilgiler araştırılır. Asgari ücretin araştırılmasında işçinin net yaşam maliyetinin TÜİK tarafından hesaplanmış düzeyinin bile altında kalması…

Öte yandan asgari ücretin işçi ailesinin geçimlik ücreti olmadığı yaklaşımının uluslararası hukuk açısından da, modern sosyal politikada da bir karşılığı yok.

Uluslar Arası Çalışma Örgütü (ILO); asgari ücret hesaplanırken işçinin ihtiyaçları kadar ailesinin de ihtiyaçlarını hesaplayarak asgari ücreti belirliyor. Asgari ücret, işçinin “ölmeyeceği” koşulları değil insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilmesinin asgari koşullarını ifade ediyor. 

İşverenlerin ortaya koyduğu rekabet gücü kaygısı ise asgari ücretin amaç ve işlevine aykırı. Çünkü asgari ücret, emek gücünü korumak adına devletin piyasaya müdahale etmesi demek. Zaten ücretlileri işverenin rekabet kaygılarından korumak için uygulanıyor.

2018 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Her şeyin fiyatı artıyor. Örneğin kira fiyatı 500 liradan 600 liraya, şehir içi ulaşımda 1,50 liradan 1,75 liraya, gıda ürünlerindeki fiyat artışı… vs. anlaşılan o ki her şeyin fiyatı artıyor. Asgari ücret şuanda ki var olan artışları karşılıyor mu çok merak ediyorum. 2018 yılı asgari ücretin artan oranları karşılayacak kişinin insan onuruna yakışır yaşam sürdürmesi için belirlenen bir ücret olur.

2017 Yılı Verileri ( aylık )

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Aylık; 1,71, Yıllık; 17,28

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Aylık; 2,08, Yıllık; 11,90

İşsizlik Oranı; % 10,06 ( 3 milyon 404 bin kişi ) , Genç İşsiz; % 20,6

2017 Asgari Ücret; 1,404 TL ( net )

Açlık Sınırı Kasım 2017; 1,567,45 TL ( Türk-iş )

Yoksulluk Sınırı Kasım 2017; 5,105,71 TL ( Türk-iş )

Kira Zam Oranları Eylül; %12,5 ( ÜFE ve TÜFE oranlarına bakılarak hesaplanıyor )

Fiyatı en çok artanlar; ev eşyası, ulaştırma, konut, sağlık

Halil İbrahim ÇAL 

Eklenme Tarihi: 28.11.2017Sayfa Kategorisi: Köşe Yazıları
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum