Biga BİSİAD Sohbet Toplantısı Öztemel Beyin Göçü Dijitalleşme Anlattı
Biga BİSİAD Sohbet Toplantısı Öztemel Beyin Göçü Dijitalleşme Anlattı

BİSİAD ( Biga Sanayici İş Adamları Derneği ) 2 Aralık Cumartesi günü geleneksel kahvaltı sohbeti düzenledi. Kahvaltı sonrası Biga Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Öztemel    ‘’ Beyin Göçü’’ ve ‘’Dijitalleşmenin Toplum ve İnsan Sektöründeki’’ etkileri hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Ercan Öztemel yaptığı konuşmada; gün geçtikçe beyin göçü, dijitalleşme insan ve imalat sektöründeki önemi artıyor. Artan ve gelişen teknoloji işsizliğe sebep olabilir ancak teknolojik aletleri kullanmak içinde personel alınacak. Bu durumda yeniş iş imkanları oluşacak. Geleceğin imalat vizyonu Ürün + Zeka + İletişim ve Şebekeden oluşuyor.

Artık firmalarda robotlar çalışıyor. Teknolojik aletler ya da robotlar kişilerin işlerini ellerinden almıyor. Bu ürünleri kullanmak için de personel ihtiyacı oluyor. Yapay Zeka teknolojileri var. Hong Kong merkezli Deep Knowledge isimli yapım şirketi yönetim kurulunda robot üye bulunduracağını açıkladı.

Endüstri ve endüstriyel hayatımızda önemi artıyor. Fabrikalarda gerçekleştirilen üretimde ‘’ürünlerimiz küçük’’ ve ‘’faydaları yüksek’’ olduğunda diğer firmalarla birlikte rekabet etme imkanı olacak. İşletmelerin bütçe planlaması da önemlidir. Bütçe belirlemede; fikirlerin toplanması, projelendirilmesi, projeyi yapan kişilere telif hakkının ödenmesi gibi ücretlerin ödenmesi gerekiyor.

Sürücüsüz arabalar olacak. 2015 yılında Tesla ABD’de son yıl içinde satılan arabaları yarı özerk hale getirdi. ABD’de Nevale eyaletinde 2012’de sürücüsüz otomobillere izin veren yasayı kabul etti. 2015 yılında iki hacker hareket halinde olan bir otomobilin fren, direksiyon ve diğer işlevlerini kontrol altına aldılar. Amerika 2025 yılında araçsız sürücü sayısının %10 olacağını söylüyor. Audi e Google sürücüsüz otomobilleri deniyor. Google 2020 yılında özerk arabalarını piyasaya sürmeyi planlıyor.  

Akıllı şehirler olacak. Alt yapı ve tesisatlar internete bağlanacak. Trafik, lojistik, enerji yönetilebilecek. Singapur ve Bercalona’da akıllı park etme, akıllı çöp toplama, akıllı aydınlatma gibi çeşitli uygulamalar var. 2025 yılında 50 binden fazla nüfusu olan ve trafik lambası olmayan şehirler olacak.

Bağlantılı evler olacak. İnternetin ev otomasyonu olacak. Nesnelerinde interneti olacak. Giyilebilir internet olacak. Polo’nun yaptığı spor tişörtü var. Spor yaparken kişi hakkında bilgi aktarıyor. Akıllı gözlükler olacak. Dijital varlıklar olacak. Sosyal medyanın milyarlarca kullanıcısı var. Biz Türkçe konuşacağız ancak karşı tarafta Brezilya’da ki kişi İspanyolca olarak bizim konuşmamızı anlayacak.

2050 yılında sosyal hayata baktığımızda; dijital ordular, teknoloji polisleri, gıdayı hedefleyen savaşlar, cerrahi yapay organlar, siber destekli zeka-hafıza, simülasyon tatil gibi şeyler olacak.

Teknolojik İşsizlik; teknolojik işsizlik olacak. Olumlu ve olumsuz görüşler olacak. Yeni iş olanakları olacak. 1896 teknoloji analisti ile yapılan ankette %42 işsizlik, %52 yeni iş olanakları olacağını söylüyor.

Düzenlenen etkinliğe; Belediye Başkanı İsmail Işık, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, BİSİAD Başkanı Zekai Baş, Biga MYO Müdürü Doç.Dr Suat Uğur,  BİSİAD üyeleri ve kalabalık bir halk katıldı.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eklenme Tarihi: 02.12.2017Sayfa Kategorisi: Ekonomi
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum