Biga Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Biga Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Biga Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısı 5 Aralık Salı günü saat 16:00’da Belediye Toplantı Salonunda Biga Belediye Başkanı İsmail Işık başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin ve yönetimi de katıldı. Meclis toplantısında 10 gündem maddesi görüşüldü.

Gündem maddelerinde ilk 4 madde görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.

1. İlçe sınırlarımız dâhilinde  Planlı  alanlar TİP imar yönetmeliğinin değişebilen bazı maddelerinin, uygulamada  şehrin yapısından  dolayı güçlüklere sebebi-yet  vermesi  nedeni ile mevcut  plan  notlarında  revize ve ilave yapılmasına dair İmar ve Şehircilik  Müdürlüğünün 24/11/2017 tarihli 4134 sayılı yazısının görüşülmesi.

 2.  İmar planı tadilatı talebi ile ilgili, İmar ve Şehircilik  Müdürlüğünün 24/11/2017 tarihli  4135 sayılı yazısının görüşülmesi.

 3. İmar planı tadilatı talebi ile ilgili, İmar ve Şehircilik  Müdürlüğünün 24/11/2017  tarihli 4136  sayılı yazısının görüşülmesi.

4. İmar planı tadilatı talebi ile ilgili, İmar ve Şehircilik  Müdürlüğünün 24/11/2017 tarihli 4137 sayılı yazısının görüşülmesi.

Gündemin 5.’inci maddesi; Mülkiyeti   Belediyemize   ait  İlçemiz  Çavuşköy   Mahallesinde 7  adet  tarla vasfındaki taşınmazların  satışına ve satışı  için Belediye Encümen’ine  yetki verilmesine dair  Mali Hizmetler  Müdürlüğünün  27/11/2017 tarihli  261 sayılı yazısının görüşülmesi.

Ak Parti Meclis Grubundan Cahit Bakan söz alarak, itirazını açıkladı. Bakan, belediye ile ilgili yapılan satışlarda satılan yerlerin ‘’değerinin altında satıldığını’’ söyledi.

Belediye Başkanı İsmail Işık; değerleri aynı olmayan yerler olduğunu söyledi.

Cahit Bakan; 100 metrekare taşınmaza 2 milyon para veriliyor ancak 2650 metre kare yeri 3 milyona satıyoruz. 20 milyonluk yer satıldı. Satılan yerleri değerinde satmalıyız ki Bigalı vatandaşlara daha iyi hizmet edelim,dedi.

Başkan Işık; daha öncede böyle satışlar yapıldı ancak bitmedi. Bizde satıyoruz bitmiyor, dedi.

Gündemin 6.’ıncı maddesinde Belediyemiz kapalı pazaryeri yapımı yatırımında kullanılmak üzere, Bankalardan 8.000.000,00 TL.kredi alınması, bankaların uygulayacağı faiz oranları ile dosya masraflarının  incelenmesi  ve  en uygun teklifin değerlendirilmesi için Belediye Encümen’ine, kredi  sözleşmesi ve ipotek evraklarının imzalanması için  Belediye  Başkanı  İsmail  IŞIK’a  yetki  verilmesine  dair  Mali Hizmetler Müdürlüğünün 27/11/2017 tarihli 262 sayılı yazısının görüşülmesi.

Gündemin 6.’ıncı maddesine Ak Parti Grubundan Hülya Tunçel’in itirazı oldu. Tunçel şunları söyledi. Geçen ay yapılan meclis toplantısında belediye bütçesini 95 milyon lira olarak onayladık. Anlaşılan o ki Pazar yeri için bütçe ayrılmamış. Belediyenin satılan yerlerinden alınan paralarda Pazar yerinin yapımına yetmeyecek mi? 2018 yılına girmedik ancak 8 milyon liralık kredi kullanılacak. Pazar yeri için 10 Ağustos’ta inşaata başlanılacak ve kısa sürede bitirilecek denilmişti. Havalar soğumadan da Pazar yerini vatandaşımızın hizmetine sunulacaktı.

Yerel basına verilen röportajda; Belediye olarak fininsal bir sorunumuz yok dediniz. Belediyeye ait taşınmazlar satılıyor ve kredi kullanılacak açıklar mısınız diye sordu.

İkinci sorum; Şeffaf yöneticilik anlayışıyla hareket ettiğinizi söylediniz. 8 milyon liralık kredi neden iller bankasından değil, özel bankadan kullanılacak. Belediyenin borçlarını bizlerle ve kamuoyuyla paylaşır mısınız? Pazaryerinden dolayı vatandaşımızın yaşamış olduğu hem maddi hem manevi sıkıntıların farkındayız. Pazaryerinden dolayı yaşanan sıkıntıların son bulması için bu gündem maddesine ak parti grubu olarak evet diyoruz. Şimdiye kadar hiçbir borçlanmaya evetle gelmedik biliyorsunuz ki. Pazaryerini hızlı bir şekilde yapmanızı bekliyoruz ve teşekkür ediyoruz,dedi.

Başkan Işık; kredi başvurusu hakkında iller bankasından talep edildi ancak cevaplanmadı. Pazar yerinin yapımı ve sorunların çözümü için özel bankalardan kredi talebimiz oldu. Belediyeyi borçlu aldık şuanda borcumuz var.

Başkan Işık Tunçel’in sorularına; Bende Türkiye Cumhuriyetinin borcunu merak ediyorum. Tunçel ise Belediye 11 ayda ne kadar borçlandı diye sordu.

Başkan Işık Belediye meclis kararı almadan borçlanamaz,dedi.

 7.Belediye Memurlarına verilecek Sosyal Denge Tazminatı miktarının  belirlen-mesi  için, Yetkili  Memur Sendikası ile görüşme yapılması ve toplu iş sözleş mesi  imzalayabilmesi  için  Belediye   Başkanı  İsmail IŞIK’a  yetki verilmesi ile   ilgili   İnsan   Kaynakları  ve  Eğitim    Müdürlüğünün   27/11/2017  tarihlinmüzekkeresinin görüşülmesi.

 8. Belediyemiz   Meclisinin  04/07/2017 tarih ve 2017/47 sayılı  kararı  ile kabul edilen, Biga Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği  İç Yönetmeliği Taslağı,İçişleri Bakanlığı  Mahalli  İdareler Genel  Müdürlüğünün 29/09//2017 tarih ve 20147 sayılı  yazıları eki İçişleri Bakanlığı Kontrolörlüğünün 21/09/2/17 tarih ve 2/47 sayılı yazıları doğrultusunda, yeniden  tanzimi  ile  ilgili  İnsan Kaynakları  ve Eğitim Müdürlüğünün 28/11/2017  tarihli müzekkeresinin görüşülmesi.

9.imar planı tadilatı talebi ile ilgili, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 28/11/2017 tarihli 4162 sayılı yazısının görüşülmesi.

10.Belediyemiz  Meclisinin 11/10/2010 tarih ve  2010/100 sayılı  kararı ile kabul edilerek,  yürürlükte  bulunan  Biga Belediye  Emir  ve  Yasakları  UygulamaYönetmeliğinin 11. Maddesine 1 ve 13.  Maddesine 2 fıkra eklenmesine dair Zabıta Müdürlüğünün 20/11/2017 tarihli 943 sayılı yazısının görüşülmesi.

Meclis toplantısında diğer 4 madde de görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eklenme Tarihi: 06.12.2017Sayfa Kategorisi: Belediye
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Ümit Karahisarlı
İsmail ışığa bir sorum olacak,bunu belgesiyle paylaşırsa sevinirim...Her seferinde belediyeyi borçlu aldık diyor...Eski belediyeye ait ödenen tüm borçların dekontunu bizlere gosterebilirmi acaba?
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum