Biga Sivil Toplum Platformu (STP) 144. Toplantısı Yapıldı
Biga Sivil Toplum Platformu (STP) 144. Toplantısı Yapıldı

Biga Sivil Toplum Platformu (STP) 144.’üncü toplantısı 5 Aralık Salı günü saat 17:30’da Biga Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı. Toplantıya Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’da katıldı. 2018 Troia yılı konuşuldu.

STP toplantısı Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, Biga TSO Başkanı Şadan Doğan’ın açılış ve gündemi okumasıyla başladı. Bir önceki toplantı dönem başkanı Beytullah Elmacı tarafından bilgilendirme yapıldı.

Biga Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Fersan yaptığı açıklamada; Biga Organize Sanayi Bölgesi Biga – Çanakkale karayolu üzerinde Biga’ya 17 km. mesafede Balıklıçeşme Köyü hudutları dâhilinde 912 bin 600 metre kare alan üzerinde 1995 yılında kurulmuş olup, 1997 yılında faaliyete geçmiştir.

Biga OSB; gümrük ve limana 20 km. havaalanına 75 km. demir yoluna 87 km ve Lâpseki ilçesine de 37 km. mesafededir. Bölgemizde muhtelif büyüklükte 53 adet sanayi parseli bulunmaktadır. 50 âdeti katılımcılara tahsis edilmiş olup, 3 âdeti boş bulunmaktadır. Biga OSB’de 35 firmamız faal, 11 firmamız inşaat, 4 firmamız ise proje aşamasındadır. Biga OSB’nin çevresiyle uyumu çevre dostu olmayı prensip haline getirmiş ve gerekli çalışmaları yapmaktadır, dedi.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık indirimli alışveriş günleri hakkında bilgi verdi. Geçen yıl yapılan indirimli alışveriş günleri hakkında neler yapıldığı anlatıldı. İndirimli alışveriş günlerinin 3.’üncüsünü 21-24 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Biga’da ki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile planlıyoruz. Esnaflarımıza katkı sunuyoruz. Esnaflarımız çok iyi iş yapıyorlar. Esnaflarımız iyi hazırlanıyor, dedi. Gün gün yapılacak olan indirimli alışveriş günlerinde yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verildi.

Armağan Aydeğer 2018 Troia yılı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Aydeğer şunları söyledi; 2016 yılı Türkiye için zor bir yıl olmuştu. Turizm faaliyetlerin canlandırılması, ülke imajının güçlendirmesi için Troia yılı oldu. 2018 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 Troia yılı olarak ilan edildi. Bölgemizde değil, tüm dünyada birçok etkinlik düzenlenecek. Troia dünyada en iyi bilinen ikinci kültür mirasıdır. Troia yılı her alanda tanıtımı yapılacak. Troia yılı için etkinlikler yapılacak dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı yaptığı konuşmada; Biga OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Ersan OSB hakkında bilgiler verdi. OSB hakkında yaşanan sorunları 2018 yılı içinde çözeriz. Biga OSB’yi ziyaret etmiştik. İstenilen talep vardı, talepleri hakkında yardımcı olduk.

Biga’da festival havasında indirimli alışveriş günleri yapılıyor. Çanakkaleli vatandaşlarımıza bu indirimli alışveriş günleri kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.

Biga’da eğitimde, sağlıkta, altyapıda, üstyapıda güzel çalışmalar yapılıyor. Çalışmalarda katkılara bulunan kamu kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Biga’da ki özel sektörde yapılan çalışmalara katkıda bulunuyor, onlara da teşekkür ediyorum.

2018 Troia yılı ile ilgili çalışmaları Çanakkale Ticaret Odası diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte bu hareket başladı. Millet vekilimiz Bülent Turan’da destek verdi. Kültür Turizm Bakanlığı, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın da destekleri var. Türkiye’nin 2018 yılında kültürel ve turizm mirası olacak,dedi.

Düzenlenen STP toplantısına;  Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan , Biga Ticaret Borsası Başkanı Mesut Okyay , Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur , Biga Şoförler Odası Başkanı Sabri Kurt , Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı , BİSİAD Asbaşkanı Gökhan Uygun protokol olarak katılırken ayrıca Çanakkale Valisi Orhan Tavlı , Biga Kaymakamı Mustafa Can , Biga Belediye Başkanı İsmail Işık , AK Parti Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin , CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan , oda dernek ve başkan yöneticileri , siyasi parti temsilcileri , spor kulüpleri başkan ve yöneticileri , iş adamları , Biga halkı ve basın mensupları katıldılar.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eklenme Tarihi: 06.12.2017Sayfa Kategorisi: Ekonomi
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Biga Nöbetçi Eczane
 
Medyakuşum